İçeriğe geç

YÖS Nedir

 09/06/2021 Tarihinde Güncellenmiştir

YÖS Nedir

Yabancı öğrenci sınavının kısaltmasıdır, lisans eğitimi almak için Türkiye’deki üniversitelerinin çoğuna girmek için gereken bir sınavdır.

YÖS sınavı, Türkiye’deki ünlü ve prestijli üniversiteler başta olmak üzere, Türkiye’deki üniversitelerde okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin ön koşulu olarak Yükseköğretim Bakanlığı’nın isteği üzerine ilk kez 1981 yılında yapılmıştır.

ÖSYM Merkezi denetiminde yürütülen bu sınavda, üniversiteye giriş için YÖS sınavına giren tüm üniversiteler için sorular standart hale getirildi. ÖSYM, 2010 yılına kadar YÖS sınavını denetlemeye devam etti ve 2011 yılından itibaren her üniversite YÖS sınavı Kendi yapmaya kararı verdi, bazıları diğer üniversiteler tarafından verilen sertifikaları kabul eder, bazıları ise sadece aynı üniversitenin verdiği sertifikayı kabul eder, YÖS sertifikayı zorunlu bir koşul olarak istemeyen üniversiteler adayları sadece lise puanlarına istinaden alır, ancak kabul şansını artırmak için YÖS sınav sertifikasına sahip olmak tercih edilir.

yös nedir

Lise diploması YÖS sertifikası ile önemli mi?

Önemini inkar edemeyiz, ancak YÖS sertifikası, kabul değerlendirmesinde esas olarak dikkate alınır ve lise sertifikası ikinci sırada gelir.

Sınav içeriğine gelince, genellikle geometri, matematik ve IQ soruları arasında dağılmış 80 sorudur ve elbette kültürel sorular, fizik ve kimya soruları ekleyen çok az üniversite vardır, bu nedenle her sınavın içeriğini ve bilgilerini kayıt olmadangözden geçirmek tavsiye edilir.

Sınav süresi ise üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte genellikle 80 soru için ya 100 dakika ya da 120 dakikadır ve bu üniversitenin kararına göre değişir ve bu süre artabilir ya da azalabilir.

YÖS sınavı ücretsiz mi?

Hayır, maliyete gelince, daha önce de belirttiğimiz gibi, Türkiye’deki üniversitelerinin YÖS sınavı yapmasında bağımsız hale gelmesinden sonra, sınavın maliyeti üniversiteden üniversiteye ve yıldan yıla farklılık göstermiştir.

YÖS sınavına başvuru tarihleri nelerdir? Nasıl kayıt olurum?

Dönemsel olarak güncellenen YÖS takviminden sınavla ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Çalışmak için belirli bir müfredat var mı? Ve ne kadar zamana ihtiyacım var?

Hayır, belirli bir müfredat yok, fakat öğrenciler arasında kullanılan en ünlü iki müfredat Metropol ve Puza’dır, bunlar da son yıllarda birçok öğrencinin ifadesine göre artık yeterli değildir, yani öğrencinin başka kaynaklara ihtiyacı olabilir.

Sınava hazırlanmak için gereken süre ise yaklaşık 7 aydır ve bu süre her öğrencinin kapasitesine göre artıp azalabileceği gibi değişkenlik gösterir.

Öğrencileri sınava hazırlayan özel bir kurum var mı?

Türkiye’de elektronik platformların yanı sıra öğrencilere sınava hazırlanmayı konusunda uzmanlaşmış birçok farklı enstitü bulunmaktadır.

Ücretsiz kaynaklara gelince, YouTube’da Türkçe veya Arapça birçok kanal, YÖSTEK uygulaması ve diğer kaynaklar var… Bu kaynaklar öğrencinin düzeyine ve kendi kendine çalışma yeteneğine bağlı olarak yeterli olabilir.

Sonuç olarak çok önemli bir notu da eklemeyi unutmamalıyız ki bu geçmiş yıllardaki dönemsel deneme testleri ve çözülmüş üniversite sorularıdır. Bu testler öğrencinin seviyesini belirlemede ve hızlı çözme becerisini geliştirmede çok ama çok önemlidir.

Betül Hamza

Yazar

Paylaş

Benzer Makaleler 

Hataları Düzeltme

Aşağıdaki Metin Editörlerimize Gönderilecektir: